Jak na weby a e-shopy na Wordpressu

Nový Editor Gutenberg – první zkušenosti

WordPress od verze 5 má zcela nový editor. Dostal jméno Gutenberg. Je to nejvýraznější změna za poslední roky. Je úplně jiný než ten dosavadní „klasický“. Také se s ním pracuje úplně jinak. V editoru se tvoří bloky kam se vkládá obsah. To je super a dává to správcům webů velké možnosti. Ale.

První pokusy

Přiznám se, že po prvních pokusech v editoru něco vytvořit jsem byl lehce zděšen. Ač dělám weby již hodně dlouho měl jsem problém něco vytvořit. Editor má plno funkcí. Čím více funkcí o to víc je to náročnější na uživatele. Než se tím člověk naučí pracovat chvilku to trvá. Už jsem si viděl rozhořčené telefonáty klientů.

Jde to i jinak

Nový editor bude mocná zbraň a dělit obsah stránky do bloků a sloupců je velmi dobrý způsob jak tvořit weby. To určitě ano. Svým klientům už to léta nastavuji pomocí shortocdes a funguje to dobře. Není to tak flexibilní a musím to vždy každému nastavit podle toho co potřebuje, ale funguje to. Velkou výhodu tohoto řešení vidím v tom, že se nikomu nezobrazují funkce, které nepotřebuje.

Co všechno zvládne

Gutenberg toho, ale umí mnohem víc. Můžete si například naklikat různá tlačítka a ikonky, tabulky a další prvky. Pokud chcete vidět co všechno dokáže podívejte se na video.

Zatím sem tedy nemohu dát žádný návod. Nejdříve se musím sám se vším pořádně seznámit. Až pak se rozhodnu, který budu používat. Na všech webech jsem zatím ten nový vypnul. Kód jak to udělat je níže.

Zakázání nového editoru

add_filter('use_block_editor_for_post', '__return_false');

Potřebujete s nastavením pomoci?

Napište mi nezávaznou poptávku.

info@wpnavody.cz

 
Wpnavody.cz